کشور دومینیکا یک جزیره بسیار زیبا است که در حوزه کارائیب قرار دارد. این جزیره در بین گردشگران و ماجراجویان بسیار شهرت دارد. لقب بهشت استوایی به دومینیکا داده شده است و البته یک مرکز اقتصادی بسیار قدرتمند نیز شناخته شده است.کشور دومینیکا یک جزیره بسیار زیبا است که بخشی از منطقه آنتیل را تشکیل می‌دهد. این کشور از بخش جنوبی با گوادلوپ و همینطور از بخش شمال با مارتینیک همسایه است. طبق آمار سرشماری‌های موجود این جزیره مساحت 750 کیلومتری دارد. مردم دومینیکا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و از نظر زمانی دومینیکا 4 ساعت از تهران عقب تر است. پایتخت دومینیکا شهر زیبای روسو است. این شهر در اطراف دریاچه کارائیب قرار دارد و دنیایی از زیبایی و رنگ را در خود جای داده است. این شهر برای گردشگری بسیار عالی است و جذابیت‌های ویژه‌ای دارد. به طور کلی این شهر دارای دنیای مدرن و جذابی است. لاوگا از دیگر شهرهای کشور دومینیکا است که برای مسافرانی که به قصد کار وارد دومینیکا شده‌اند بسیار مناسب است. در این شهر شرکت‌های کاری زیادی وجود دارد، همینطور فضای کاری موجود در این شهر به قدری خوب است که برای گردشگری نیز گزینه خوبی است. شرکت‌های ایرانی زیادی در دومینیکا فعالیت می‌کنند اینطور که مشخص است برخی از شرکت‌های ایرانی در کشور دومینیکا در زمینه مواد غذایی فعالیت می‌کنند و گردش مالی که در این زمینه دیده می‌شود بسیار زیاد است.

ک

اقتصاد دومینیکا

ارز کشور دومینیکا بر اساس دلار شرق کارائیب ارزیابی شده است. این کشور در سال 2008 کمترین نرخ تولید ناخالص را به خود اختصاص داد. این موضوع سبب بروز بحران‌های اقتصادی زیادی در کشور دومینیکا شد. بحران مالی در کشور دومینیکا در سال‌های اخیر به شکلی دنبال شد که افراد توانستند وضعیت زندگی خود را بسیار پر استرس بدانند. در سال 2010 وضعیت اقتصادی کشور دومینیکا با تغییرات زیادی همراه شد و پس از یک دهه ضعیف به شکل جدی و درصد شاهد رشد اقتصادی در کشور دومینیکا بودیم. این کشور توانست پایه‌های گردشگری خود را تقویت نماید این موضوع پس از یک دوره یک ساله در شرایط ساخت و ساز نیز رویت شد و وضعیت خدمات دریایی در کشور دومینیکا نیز پیشرفت خوبی داشت. در سال 2012 دومینیکا در صنعت موز به یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیا تبدیل شد. صندوق بین المللی پول در دومینیکا در سال های اخیر اصلاحات بسیار عالی داشته است. وضعیت تولید ناخالص داخلی این کشور 648 میلیون دلار ارزیابی شد. وضعیت کاری در کشور دومینیکا به 25 هزار نیروی کار رسیده است که رقم خوبی است. نرخ بیکاری در دومینیکا هنوز هم زیاد است و البته که دولت سعی به بهبود این وضعیت دارد

محصولات صادراتی دومینیکا شامل موز و پرتقال و سبزیجات و همینطور صابون است. بیشترین محصولات صادراتی از کشور دومینیکا به انگلیس و چین است و البته که میزان صادرات این کشور به جامائیکا نیز رشد جدی داشته است.

کارخانه‌های کشور دومینیکا رشد خوبی داشته است و به این ترتیب وضعیت واردات به دومینیکا پیشرفت کرده است و ماشین‌آلات از کشور آمریکا وارد دومینیکا می‌شود. همینطور مواد شیمیایی و مواد غذایی نیز از چین وارد کشور دومینیکا می‌شود. کشور دومینیکا در زمینه مواد غذایی ضعیف بوده و اغلب کسانی که به سراغ ثبت شرکت در دومینیکا می‌روند بسیار اصرار به ورود به واردات مواد غذایی در کشور دومینیکا داشته‌اند، این صنف بسیار درآمدزا است و به طور کلی اقتصاد کشور دومینیکا را ارزیابی می‌کند.

منابع مالی دومینیکا از سوی دولت ارزیابی می‌شود. هر یک از منابع مالی دومینیکا در سال‌های اخیر تغییرات مشخصی داشته‌اند این روال مشخص کرده است که در دومینیکا می‌توان سرمایه‌های مشخصی را وارد نمود. رشد کارخانه سبب ایجاد فضای کاری بیشتری در دومینیکا می‌شود و دولت نیز بسیار علاقه دارد که ثبت شرکت‌های خارجی در کشور دومینیکا را بیشتر نماید و در این زمینه رشد خوبی دیده می‌شود. منابع مالی برای ثبت شرکت نیاز است از سوی صندوق‌های حمایت مالی دومینیکا نیز ارزیابی می‌شود و خوشبختانه دولت در این راستا بسیار عالی عمل کرده است.

دومینیکا در رنکینگ جهانی

وضعیت تولید ناخالص داخلی در کشور دومینیکا به طور کلی 0.58 میلیارد دلار آمریکا ارزیابی شده است. این کشور وضعیت تولید ناخالص داخلی خود بر اساس PPP را به 10302.83 دلار آمریکا در نظر گرفته است. تقویم اقتصادی کشور دومینیکا در سال‌های اخیر بسیار عالی عمل کرده است. وضعیت سرعت اینترنت در کشور دومینیکا به 11904.38 KBps رسیده است این مورد نشان می‌دهد که وضعیت آدرس کشور دومینیکا در سال های اخیر شرایط مختلفی را مدنظر قرار داده است. وضعیت آسانی کسب و کار در کشور دومینیکا به 103.00 رسیده است. شاخص فساد مالی در کشور دومینیکا به 60.00 امتیاز رسیده است. رتبه فساد مالی در کشور دومینیکا به 53.00 رسیده است. وضعیت سرمایه ثابت در کشور دومینیکا به رشد 9 درصد رسیده است. این کشور در زمینه کشاورزی و صادرات به وضعیت خوبی رسیده است. روند ساخت و ساز در دومینیکا سبب شده است که رتبه این کشور در تولیدات ساختمانی بسیار بیشتر شود. وضعیت اقتصاد کشور دومینیکا بر اساس نرخ دلار شرقی کارائیب دومینیکا ارزیابی می‌شود و البته که قیمت گذاری‌ها در این راستا مشخص هستند. کشور دومینیکا در زمینه موازنه‌های تجاری به نتیجه خوبی رسیده است. وضعیت حساب جاری در کشور دومینیکا در لاین 22 درصد رشد دیده می‌شود. واردات و صادرات در کشور دومینیکا می‌تواند رشد 40 درصدی را شامل شود. رابطه‌های مبادله در دومینیکا در دوره‌های گذشته بر اساس نقاط شاخص به وضعیت درستی رسیده و رشد 10 درصدی داشته است. سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در کشور دومینیکا به طور کلی به 19 درصد رشد است. وضعیت حواله در کشور دومینیکا توانسته رشد 3 درصدی داشته باشد. گردشگری در کشور دومینیکا از مهمترین امتیازات دولت است. به طور کلی تعداد زیادی از توریست به کشور دومینیکا سبب ورود سرمایه‌های خارجی فراهم ساخته است. تولیدات صنعتی ماهانه در کشور دومینیکا به طور کلی بهتر شده است.

حکومت دومینیکا

رئیس حکومت در دومینیکا رئیس جمهور است و از سوی خانه نمایندگان و یا مجلس قانونگذاری انتخاب می‌شود. رئیس حکومت در دومینیکا باید برای دوره 5 ساله انتخاب شود. رئیس دولت نخست وزیر است که توسط رئیس جمهور انتخاب می‌شود و البته که رئیس جمهور در کشور دومینیکا می‌تواند با همفکری گروهی از نخست وزیران اعضای کابینه را انتخاب نماید.در دومینیکا قوه مقننه خانه نمایندگان بوده که به طور کلی دارای 30 کرسی است و دارای 21 نماینده با رأی مردم خواهد بود. در دومینیکا 9 نماینده با نام سناتور دیده می‌شود و البته از سوی دیگر نمایندگان با رأی گیری مشخص می‌شود. دوره نمایندگان در دومینیکا  5 ساله اعلام شده است.

ایرانی ها در دومینیکا

شرکت های ایرانی زیادی در کشور دومینیکا فعالیت می‌کنند اینطور که مشخص است برخی از شرکت های ایرانی در کشور دومینیکا در زمینه مواد غذایی فعالیت می‌کنند و گردش مالی که در این زمینه دیده می‌شود بسیار زیاد است. نرخ مالیات شرکتی در کشور دومینیکا به 18 درصد رسیده است. نرخ مالیات در کشور دومینیکا کمی بالا است اما شرکت های خصوصی که در  کشور دومینیکا دیده می‌شود با گردش مالی بالایی همراه است.

شرکت های ایرانی که در زمینه خدماتی در کشور دومینیکا فعالیت می‌کنند سود خالص زیادی را پوشش داده‌اند. نرخ مالیات درآمد شخصی در دومینیکا 2 درصد است که البته دولت سعی به تغییر این نرخ دارد. مشخص است که وضعیت نرخ تأمین اجتماعی در دومینیکا نیز بر ثبت شرکت تأثیر زیادی داشته است. در تقویم اقتصادی دومینیکا دیده شده است افرادی که به عنوان نماینده یک شرکت مربوط به دومینیکا فعالیت می‌کنند نیز از شرایط تأمین اجتماعی مشخصی استفاده خواهند نمود. به طور کلی کسانی که نرخ تأمین اجتماعی بالایی برای سود سرمایه خوب رقم می‌زنند می‌توانند به سادگی اقامت کشور دومینیکا را اخذ کنند.

شرکت های ایرانی که در بخش ساخت و ساز در کشور دومینیکا فعالیت می‌کنند اغلب نرخ مالیات بیشتری پرداخت می‌کنند اما سرمایه در این بخش سود بالاتری دارد. به طور کلی جمعیت ایرانی در کشور دومینیکا روز به روز بیشتر می‌شود و این موضوع به دلیل فضای زندگی ایده‌آلی است که در کشور دومینیکا دیده می‌شود. بخش های غذایی که در کشور دومینیکا دیده می‌شود بر اساس نرخ تأمین اجتماعی مشخص شده است.